ALFA GENÇ KURS

REHBERLİK

Alfa Genç’te rehberlik sistemi tamamen profesyonel düzeyde işlemektedir. Biz öğrencilerimize genelde soru sormak yerine onların sınav kaygı düzeylerini, mesleki yönelimlerini, sınavdaki hatalarını hep testler ve bilimsel yöntemlerle ölçer, tespit ederiz. Böylece eksiklerini daha hızlı tespit etme ve tamamlama şansı yakalarız. Tavsiyelerimizi uyguladığımız bu testlerin sonuçlarına göre liste halinde öğrencimize ve velimize veririz. Bu şekilde öğrencimiz de yapılacaklar listesini uyguladığında başarıyı çok daha rahat bir şekilde elde ederiz. Bunun için öğrencimiz ve velimiz sürekli bir sistemde rehberlik uzmanlarımız tarafından takip edilir.

 

  • Alfa Genç Eğitim Kurumu’ nda, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi öğrencilere, kendilerinde var olan güçlü ve olumlu yanlarını fark etmelerini sağlayıp geliştirmeyi amaç edinen rehberlik anlayışıyla ilerlemektedir.
  • Öğrencilerin, eğitim alırken huzurlu hissetmeleri, etkin iletişim ortamının içinde yer almaları, öğrenme ve gelişim süreçlerinin farkına varmaları, kendilerine ait ilgi, yetenek, inanç ve yeterliliklerine dair farkındalık geliştirmeleri PDR biriminin öncelikleri arasında yer almaktadır.
  • Öğrencilerimize kişisel-sosyal, eğitsel ve mesleki rehberlik anlamındaki ihtiyaç ve sorunlarına yönelik gerekli psikoeğitim programları uygulanmaktadır.
  • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi olarak öğrencilerimize her ay belirli aralıklarla ilgi, yetenek, öğrenme stilleri, meslek seçimleriyle ilgili envanterler uygulanarak bireysel özellikleri belirlenmektedir.
  • Her öğrenciye birebir kendisine uygun ders çalışma programları hazırlanarak, takibi yapılan ve devamlı güncellenen bir rehberlik hizmeti sunulur.
  • Öğrencilerin tüm gelişim ve öğrenme süreçleri yakından takip edilir. Öğretmenler öğrencilerin derslerdeki performanslarıyla ilgili olarak aylık raporlarla bilgilendirmeler yapar.
  • Öğrencilerin başarılı olmasının sağlanması için öğrenci-öğretmen-veli işbirliği önemsenmektedir.
  • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi tüm öğrencilerin velileriyle her dönem en az bir kere olmak üzere yüz yüze veya telefon ile öğrencilerin durumları hakkında görüşmeler yapmaktadır.
  • Yapılan deneme sınavlarından sonra öğrencilerin sınav analizleri yapılarak var olan eksiklerini gidermeye yönelik gerekli çalışma programları hazırlanır.
%d blogcu bunu beğendi: