ALFA GENÇ KURS

EĞİTİM BİLİNCİ

Eğitim, kişinin zihinsel ve sosyal gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilinçli bir birey, eğitimini başkalarının düşüncelerinden etkilendiği için değil, kendi gelişimini önemsediği için yerine getirmelidir. Ancak günümüzde ne yazık ki bir sürü psikoljisi alıp başını gitmektedir. Sürü psikolojisi derken neyi mi kastediyoruz?

Türkiye’de toplamda 209 adet üniversite yer alıyor. Baktığımız zaman Türkiye’nin neredeyse her yerinde artık en az bir üniversite mevcut demek yanlış olmayacaktır. Üniversitelerin sayılarının artması ile kontenjanlar oldukça geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Dolayısıyla öğrenci, düşük bir puanı olsa dahi bir üniversiteye kolaylıkla yerleşebilir hale gelmiştir. Üniversiteye yerleşmenin kolaylaşması, herkesin bu eğitimi tamamlaması gerektiği algısını oluşturmuştur. Çoğu öğrenci “Ben üniversiteye neden gitmek istiyorum?” diye sorgulamadan bu algının içinde bulmuştur kendini. Üniversite elbette okunmalıdır. Burada dikkat çektiğimiz kısım bunun bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğidir. Eğer herkes üniversiteye gidiyor diye üniversiteye gidiyorsa bir öğrenci, orada alması gereken asıl eğitimden mahrum kalmış demektir.

Öğrencilerin bilinçsiz bir şekilde üniversite tercihi yapmasındaki bir başka etken de sosyal baskıdır. Toplumsal yapı incelendiğinde ülkemizde herkesin üniversite okumak zorunda olduğu hatta bu bölümlerin sadece tıp, hukuk, mühendislik bölümleri olması gerektiği düşüncesinin yaygınlığı kabul edilmiş bir gerçektir ne yazık ki. Bu bölümler elbette oldukça güzel bölümlerdir. Ancak burada belirleyici faktör öğrencinin neye ilgi duyduğu, neyi hedeflediğidir.

Bu noktada yapmanız gereken kendinizi dinlemek ve kendi kararlarınıza saygı duymaktır. Elbette bu yolda başkalarından etkilenebilir veya akıl alabilirsiniz. Ancak bunun sonunda isteyen kişi siz olmalısınız. Şu anda bu yazıyı okuyorsanız zaten bilinçli bir bireysiniz demektir. Bu sebeple kendinizi geliştirmek için kendinize iyi bir yol haritası çizmelisiniz. Her şey üniversiteye yerleşmek ile bitmiyor ne yazık ki. Eğer tercih ettiğiniz bölüm sizin ilgi ve hakimiyetinize uygun değil ise bölüm  dersleri size zor gelebilmektedir. Kendinizi geliştirebileceğiniz, keyifle öğreneceğiniz ve mutlu hissedeceğiniz bir alanda olmak size iyi gelecektir. Bu sebeple hedefinizi belirlemeli ve çalışmalarınızı o doğrultuda gerçekleştirmelisiniz. Daha fazla bilgi için Alfa Genç YKS rehberlik servisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın, önemli olan da bu hayatı yaşayacak olan da sizsiniz. Konfüçyüs’ün de dediği gibi:

“Çok kişiyle konuş, az kişiyle düşün, tek başına karar al.”

%d blogcu bunu beğendi: