ALFA GENÇ KURS

Blog

 

HEDEF BELİRLEYİN !

Öncelikle kendinize bir hedef koymanız oldukça önemli. Özellikle YKS’nin bir puan değil, sıralama sınavı olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Kazanmak istediğiniz üniversite ve bölüm hedefini en başında mutlaka belirleyin. İzmir’de birçok kurs ve dershanede yüzlerce rakibiniz bulunmaktadır. İzmir dershanelerine baktığınız zaman bu rakip sayısının oldukça fazla olduğunu görürsünüz. Bu yüzden hedefiniz iyi bir kurs, dershane seçmek olmalıdır. Hedefinizin belli olması ona ulaşmak için de neler yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

DERS PROGRAMI YAPIN !

YKS’ de başarılı olmanın önemli yerlerinden biri de düzenli ve kendine uygun bir ders programı hazırlamaktır. Program hazırlarken gereğinden fazla katı olmamaya aynı zamanda programınıza çalışabileceğinizden daha fazla ders eklememeye dikkat etmelisiniz.

ÇALIŞMA ORTAMINIZI DÜZENLEYİN

Çalışma ortamınızı uygun bir şekilde oluşturmanız oldukça önemli. Çünkü çalışmak bazen stresli olabilir. Bu yüzden en iyi çalışma size hitap eden, kendinizi rahat hissettiğiniz ortamda yapılan çalışmadır. Ortamdaki dikkatinizi dağıtan tüm öğelerden kurtulmalısınız. Eğer dijital eğitim uygulamalarından yararlanmıyorsanız telefonlarınızı ortadan kaldırın. Telefonunuzun tüm bildirimlerini kapatın ve çalışmaya odaklanın. Dijital eğitim uygulamalarından yararlanıyorsanız da bu noktada yapabileceğiniz sadece kullandığınız uygulamanın bildirimlerini açık tutmak. Böylelikle diğer uygulamalardan gelen bildirimlerden dolayı oluşacak dikkat dağınıklığını engelleyebilirsiniz.

DOĞRU KAYNAK SEÇİMİ

Kaynak seçerken kitabın seviyesine çok dikkat etmelisiniz. Seviyenin çok üzerindeki zorluklarda kaynak çözmek motivasyon kaybına ve öğrenirken zorluk yaşamaya sebep olabilir. Aynı şekilde seviyenin altındaki zorluk düzeyinde kaynak çözmek de zaman kaybına ve yanıltıcı bir özgüvene sahip olmaya sebep olabilir. Bu nedenle tek bir kaynak üzerinden ilerlemek yerine birden fazla kaynağa sahip olmak ve farklı güçlük düzeylerinden sorular çözmek daha yararlı olacaktır.

BOL BOL TEST VE DENEME ÇÖZÜN

Gerekli kaynakları edinerek konu çalışması yaptıktan sonra sıra bol bol test çözmeye geliyor. Her dersten en az 2 soru bankası çözmek konuyu anlamanız ve pekiştirmeniz açısından faydalı olacaktır. Bir soru bankasını konu çalışması yaparken diğerini ise sonraki günlerde tekrar yapmak için kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Unutmayın ki çözdüğünüz her soru muhtemel bir sınav sorusu, dolayısıyla ne kadar çok soru çözerseniz net arttırmanız bir o kadar kolay olacaktır.

Üniversite sınavı hazırlığının belki de en önemli noktası deneme çözmek. YKS çalışmalarına branş denemeleri çözerek başlayıp önce parça parça ilerleyip gelişmek ardından toplu TYT-AYT denemeleri çözüp sınav provası yapmak çok faydalı olacaktır.  Deneme çözmek hem sürekli konu tekrarı yapmanızı sağlayıp önemli bilgileri unutmanızı önler hem de gözden kaçırdığınız veya iyi öğrenemediğiniz bir yer varsa onu görmenizi sağlayarak eksiklerinizi kapatmanız konusunda sizlere faydalı olur.

ARKADAŞLARINIZLA BİRLİKTE DERS ÇALIŞIN

Grupça öğrenmek çok etkili bir yöntemdir. Çalışma grupları oluşturarak birbirinizden yeni bilgiler edinebilirsiniz. Bununla birlikte ders çalışmak için birbirinizi motive etmenizi de sağlar. Örneğin sözel derslerde küçük kartlar hazırlayıp birbirinize sorarak tekrar etmek gibi birçok çalışmayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

YKS’ ye hazırlanırken, hayattan tamamen soyutlanıp dünyanızı kapatmayın. Bu noktada kendinize özel ödüllendirme mekanizmasını kurmalısınız. Hedefinize doğru ilerlerken her yaklaştığınızda;


    • Sevdiğiniz diziden 1 bölüm izlemek

    • Güzel bir film izlemek

    • Arkadaşlarınızla vakit geçirmek ve sizi dinlendiren, motive eden birçok seçeneği kendiniz için belirleyebilirsiniz. Bu süreçte ilk olarak hedef belirleyip, kendinize uygun ders çalışma programını oluşturup çalışmanızı istikrarlı bir şekilde ilerletmek sizi gerçekten motive edecektir.